Yeni sezon hazırlık kurslarımız başlamıştır SPOR AKADEMİ VE SPOR LİSELERİNE HAZIRLIK KAYITLAR BAŞLADI Spor Eğitmeni,Branş Antrenörü Arayanlar Spor Lisesi ve Spor akademi Bilgisi 2018 Sezonu Antrenman Programı Erken kayıt olun üzülmeyin NEDEN BİZ

Ben sporcunun zeki,çevik aynı zamanda ahlaklısını severim

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.


Online : 2
Bugün : 19
Toplam : 459388
İp No : 54.224.255.17

Hentbolde Pas ve Pas Çeşitleri

KONU: HENTBOLDE PAS VE PAS ÇEŞİTLERİ

   
Pas
Pas yaparken el,topun arkasında olup parmaklar topu kavrar. Kollar açılarak, kol omuzdan geriye alınır. Ayaklar adım durumunda,ayak uçları pas yönünü göstermez. Pas ,sağ elle atılıyorsa; sol ayak önde,sol elle atılıyorsa sağ ayak öndedir.
Pas Çeşitleri
1.Temel Pas: Oyunun en önemli ve en emniyetli pası olup aynı zamanda kale atışı olarak da kullanılır. İkiye ayrılır:
a. Dayanma adımı:Bu pas şekli uzun mesafelerde kullanılır. Atış, vücudun temel hentbol duruşunda yapılır.
b. Dayanma adımsız: Bu pas koşu durumunda ve her oyun pozisyonunda uygulanır. Hareket daha hızlı ancak daha yumuşaktır.
2. Çift El Baş Üstünden İtme Pas: Uygulamada; ayaklar paralel veya adım durumunda olup top, her iki elle baş üzerinde geriye alınır (vücut yay şeklinde) ve kuvvetli bir şekilde elden çıkartılır.
3. Bilekten Pas: Kalça yüksekliğinde tutulan topların en hızlı şekilde takım arkadaşlarına aktarılmasıdır. Top açılmış parmaklarla  kavranır,kol yumuşak olarak aşağıya uzatılarak geriye doğru alınır, bir sarkaç gibi öne veya yana uzatılarak pozisyona göre elden çıkartılır. Bu  pas şeklinde, sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağını öne alması hareketi kolaylaştırır.
4. Arkadan Pas: Vücudu döndürmeden ve ayaklar yön değiştirmeden topu, pozisyon değiştirerek boş sahalara ani dalan oyunculara aktarabilmek için kullanılır. Pas verirken, zamanlama, topun sertliği ve yüksekliği iyi ayarlanmalıdır. Bu pası, çoğunlukla pivot ve oyun kurucular kullanılır.

5. Ense Pas: Az kullanılan bir pas şeklidir. Çoğunlukla yakın atış bölgesinde pivota pas vermek için kullanılır.Top yukarıya kaldırılarak,baş arkasında bileğin içe döndürülmesi ile atış kolunun tersine doğru yapılır.
6. Tek El Yerden Pas: Genellikle, kale çizgisi oyuncularına uygun pozisyonlara göre top aktarabilmek için kullanılan etkili bir pastır.
7. Çift El Göğüsten Pas: Top çift elle göğüs hizasında temel duruşta tutulur, kol ve bilek hareketi ile top elleri terk eder.Pas sonrası kollar gergin, bilekler bükülü olarak yan-yön gösterir ve topu takip eder.
8. Sıçrayarak Pas: Topun tutuluşu ve aktarılışı temel pas ile aynıdır, ancak harekete sıçrama eklenir.Sıçrayarak atış uygulamak mümkün olmadığı zaman top pas şeklinde eş oyuncuya aktarılır.
9. Alttan Pas: Tek yada çift elle uygulanır. Çoğunlukla hızlı hücum ve çapraz geçişlerde kullanılır.


 Recep Kasap
Sınava girmeyi düşünenlerin kesinlikle okuması gereken bilgiler
[ Yazar Kadromuz ]

Hangi spor branşına ilgi duymaktasınız?
Futbol
Basketbol
Voleybol
Tenis
Yüzme
Diğer